24.10.2025

AFVALLEN TIJDENS DE OVERGANG

Afvallen tijdens de overgang  

Waarom het zo moeilijk wordt en hoe het wel kan

Stress   Je bent rond de veertig jaar en opeens begin je te merken dat er van alles in je mooie lijf en je hoofd gaat veranderen. Het zijn vaak kleine dingetjes. De eerste rimpeltjes worden zichtbaar en je figuur kan beginnen te veranderen. Soms vergeet je wat of sta je voor je kast en weet niet meer waarom. Je humeur kan ook regelmatig anders zijn dan je gewend bent van jezelf. Waar je eerst blaakte van het zelf vertrouwen, kun jij je nu opeens heel onzeker voelen. Omdat je als vrouw een druk leven hebt valt dit je misschien wel op maar je besteed er geen aandacht aan. Dit alles kan al stress geven omdat jij je niet bewust bent van waar dit alles door komt.  
Je weet dat de overgang bestaat. Je leest of hoort hier en daar wel wat maar wat je leest gaat heel vaak over opvliegers, je buikje, afvallen en het hormoon oestrogeen en vooral hoe je het snel fixt om af te vallen maar... 

Geloof me het kan echt maar wel. Maar dan op een lieve vrouwvriendelijke manier die er voor zorgt dat je juist nu alle goede voedingsstoffen binnenkrijgt die je als vrouw nu zo hard nodig hebt. Streng zijn voor je zelf, weinig en mager eten zijn fysiek en mentaal gif voor een vrouw in de overgang.
 

Oestrogeen. Het hormoon wat belangrijk is bij de vruchtbaarheid van de vrouw. Maar oestrogeen zorgt ook voor de vetopslag, voor de elasticiteit van je huid, slijmvliezen en je bloedvaten. Het zorgt voor gezonde botten en heeft invloed op je stofwisseling en dat heeft ook weer invloed op je gewicht.
Wanneer je oestrogeen daalt wordt je minder gevoelig voor insuline waardoor je bloedsuiker vaker verhoogd. Een overschot aan clucose in je bloed wordt om gezet in vet en opgeslagen.
Weet dat dit door je hormonale schommelingen en afname van het oestrogeen 3 x zo snel gaat als voor dat je de overgang in ging! 

Oestrogeen regelt ook op hoe jij je voelt en je geheugen. Zo begrijp je dat wanneer je oestrogeen zachtjes aan af gaat nemen ( ja dat begint al eerder dan je denkt ) je dus klachten kunt krijgen die wijzen op een beginnende overgang. Over oestrogeen wordt genoeg verteld maar...

Progesteron een van de andere hormonen die o.a ook belangrijk zijn bij de vruchtbaarheid. De daling van progesteron zet vaak als eerste in bij de beginnende overgang. Progesteron zorgt ook voor je humeur en hoe jij je voelt. het heeft invloed op je gemoedstoestand en dat je goed en lekker slaapt.  Wanneer je dit alles leest snap je waarom je zo rond je veertigste en de jaren daarna er veel veranderd aan je mooie lijf maar ook in je mentale gezondheid.
Waarom en hoe je angstig of onzeker kunt worden bij handelingen of situaties waar je voorheen je hand niet voor omdraaide. Waarom jij jezelf soms niet herkent. Laat staan je omgeving. Dit kan al voor de nodige stress zorgen. Wanneer jij dus,  door de afname en de schommeling van deze twee hormonen,  jezelf  al niet al te jofel voelt dan kan je dat veel stress opleveren als je niet weet hoe dat dit proces zich in jouw lichaam afspeelt. Maar wat dat dit nu met stress te maken heeft? 

Stress vreet namelijk progesteron. Progesteron is ook een voorloophormoon van cortisol. Het hormoon dat zorgt voor actie en aangemaakt wordt in je bijnieren en dus ook afgegeven wordt bij stress. Stress zet je lichaam aan tot overleven en dat gaat voor op alle andere lichaamsfuncties. Cortisol zorgt ook voor vetopslag als energie voor slechtere tijden. Dit stamt nog uit de oertijd maar werkt nog steeds zo. 
Je progesteron daalt al door je overgang en daarbij wordt er bij stress nog meer progesteron ingezet voor aanmaak van je cortisol. Je snapt dat dit een extra belasting is voor je mentale gezondheid. Het kan dus je humeur, je geheugen maar kan ook je zelfvertrouwen behoorlijk beïnvloeden.
Er wordt dus op verschillende gebieden gebruik gemaakt van het progesteron. Hierdoor kan oestrogeen wel dominant worden. Dit heeft ook weer invloed op je gewicht. Hierover vertel ik je meer in een ander blog of tijdens het programma “lekker leven door de overgang”

Dit hele hormonale proces kan er lichamelijk voor zorgen dat je in gewicht aankomt. Ook wanneer je mentaal niet lekker in je vel zit vanwege de hormonale disbalans is de kans groot dat je rust en troost als afleiding zoekt in de vorm van eten.
Dit gebeurt vaak onbewust. Het zijn je gedachten die je hier toe aanzetten. Dit heeft invloed op je gedrag in deze dus je eetgedrag. Door stress leef je vaak nog meer onbewust en loop je vaak aan je gevoelens voorbij. Hierdoor zit je eerder met je hand in de chipzak, of is de reep chocolade eerder op als je zou willen. Chips en chocolade of weet ik wat jij echt heel lekker vindt zal je even een goed gevoel geven maar op langer termijn toch iets dat jij liever niet wilt. 

De overgang is al een turbulente periode zowel fysiek, mentaal als emotioneel. Weet dat er met gezonde voeding, tijd voor jezelf, goede slaap, beweging op jouw manier maar vooral bewustwording en aandacht al veel klachten kunt voorkomen of verminderen en….. dat  afvallen zeker mogelijk is.

De overgang. We gaan er allemaal doorheen. Je kunt er maar beter goed op voorbereid zijn.

Je bent welkom in de praktijk of online. Gaan we samen kijken waar ik je het beste bij kan helpen 

Liefs Jeanne 

JA, DAT WIL IK!